Utbildning:
2004 Vår tids konst 10p Umeå
1999 Konstvetenskap distans A, B  Härnösand
1984 – 90 Konstfack Måleri Stockholm
1982 – 84 Östra Grevie Folkhögskola Malmö

Separatutställningar:
2019 Härnösands konsthall
2017 Kackelstugan Öland
2010 Klas Engman museet, Nordmaling
2005 Veckefjärdens Golfbana, Örnsköldsvik  
2004 Kramfors Konsthall
2003 Kulturmagasinet, Sundsvall  
2001 Örnsköldsviks Konsthall Rådhuset

1998 Galleri Växhuset, Nordingrå
1997 Galleriet, Härnösand
1996 Konstföreningen Burträsk
1995 Mannaminne, Nordingrå
1991 Galleri Ludvig, Stockholm
1989 Nordmaling Konstförening 

Uppdrag och utsmyckningar:
2019 Region Stockholm SÖS infektionsavd, patientrum och korridor
2016-17 Konstväxlingar,  Zinkensdamm tunnelbana
2015 Minnesutställning Per Hesse, Kramfors Konsthall
2010-13 Sekreterare för Göran Dahlbergs Stiftelse för konstnärer
2000 Väggmålning Rättspsyk Regionsenhet, Sundsvall
1997 Illustrationer Västernorrlands Landsting Kulturprogram
1988 Affärslokal Globen, Kalle Kula
1988 Affärslokal Täby, Kalle Kula

 
 

Samlingsutställningar:
2019 Höstsalongen Skellefteå
2019 Mittsalongen Östersund
2018 Bothniasalongen
2018 Konst åt alla, Husum, Riksorg. Folkets Hus och Parker
2015 Samtal med en trädgård, Villa Fraxinus, Nordingrå2014 Paris Biennale Européenne des Blancs Manteaux 
2013 Kramfors Konsthall 
2013 Västerås Konstnärsförening 
2011 Brynge Konsthall, Örnsköldsvik 
2011 Konstrundan, Nordingrå 
2010 Konstrundan, Nordingrå 
2008 Göran Dahlbergs kulturstipendiater Härnösand
2007 Göran Dahlbergs kulturstipendiater Örnsköldsvik
2005 Konst för alla, Husum Örnskoldsvik  

1999 Konst för alla, Drömme Örnsköldsvik 
1996 Katrineholms Konsthall 
1995 I samtal med ett landskap, Nordingrå 
1990 Konstfrämjandet, Västerås 
1989 Galleri Movitz, Stockholm  

1988 Liljevalcs, Stockholm 
1988 De Unga, Stockholm

Representerad:
2012 Västernorrlands läns landsting

2008 Härnösands museum
2004 Statens Konstråd  

2003 Gävleborgs Landsting
2003 Sundsvalls Museum  
1999 Örnsköldsviks Kommun

1997 Katrineholms Kommun
1996 Skellefteå Kommun
1995 Kramfors Kommun
1991 Statens Konstråd
1990 Statens Konstråd
1990 Huddinge Sjukhus, Stockholm

1989 Nordmalings Kommun

Stipendium:
2009 Signe och Ragnar Edlings fond, Konsthögskolan
1999 Göran Dahlbergs Kulturstipendium, Örnsköldsvik
1991 Konstnärsnämnden Sveriges Bildkonstnärsfond
1990 Konstfack
1987 Helge Ax-son Johnson resestipendium
1986 Helge Ax-son Johnson resestipendium
1986 Gålöstiftelsen

 

Projektanställningar:
2003 Konst i Västernorrland mars – september
2002 Konst i Västernorrland mars – september